Lees > Raadar Fokker Special – houden van honden – juni2026
Met hierin o.a.:
- Foknormen: van besluit naar uitvoering
- Chipnummerreeks stamboompups uitgebreid
- Controlemoment screeningsuitslagen verschoven naar dekdatum
𝗥𝗮𝗮𝗱 𝘃𝗮𝗻 𝗕𝗲𝗵𝗲𝗲𝗿 𝗴𝗮𝗮𝘁 𝘃𝗼𝗼𝗿 𝗴𝗲𝘇𝗼𝗻𝗱𝗵𝗲𝗶𝗱!
Gisteravond -op 11 juni 2026- zijn er, tijdens de 67e Algemene Vergadering van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland, een aantal historische besluiten genomen.
Deze besluiten gaan gevolgen hebben voor alle fokkers en dekreu-eigenaren. In een notendop gaat het om het volgende:
- Alle fokdieren moeten voortaan verplicht getest worden op de voor hun ras belangrijke screeningsonderzoeken.
- Voor de Nova Scotia Duck Tolling Retriever betekent dit dat per 1 oktober ALLE fokdieren een geldige HD, ED en ECVO (of gelijkwaardige) uitslag (ECVO onderzoek minder dan 12 maanden oud!) moeten hebben tijdens de dekking. Dit gaat om ALLE fokdieren, dus ook Nova Scotia Duck Tolling Retrievers van fokkers die géén lid zijn van de NSDTRCN of die überhaupt geen lid zijn van een rasvereniging!
- Ook buitenlandse fokdieren die in Nederland ingezet worden moeten hieraan voldoen. Als niet aan deze eisen wordt voldaan, worden er voortaan géén stambomen uitgegeven voor de pups.
- Honden met slechte uitslagen op de screeningsonderzoeken (HD D of E, ED graad 2 of 3, Patella Luxatie graad 2 en hoger en alle oogaandoeningen waarvan de ECVO zegt “no breeding”) mogen NIET ingezet worden voor de fokkerij.
- Fokkers moeten er dus voor zorg dragen dat -voorafgaand aan de dekking- de combinatie voldoet aan de screeningsonderzoeken die voor ons ras zijn vastgesteld. Wanneer niet aan deze voorwaarden wordt voldaan, komen de pups niet in aanmerking voor een stamboom.
- Naast bovenstaande is er gestemd voor de ontwikkeling van een GezondheidsGericht Fokbeleid. Dit houdt in dat er voor elk ras een wetenschappelijk onderbouwd fokbeleid moet komen, waarin aandacht is voor gezondheid, voorkomende aandoeningen, en genetische diversiteit.
- Onze foknormen maken deel uit van dit toekomstige fokbeleid. Deze foknormen, waarin een aantal relevante DNA-testen en een welzijnseis staan (zoals in het NSDTRCN fokreglement) liggen al een tijd bij de RvB. Wij hopen op zeer korte termijn meer over de ingangsdatum te kunnen mededelen.
Deze aanpassingen houden in dat de stamboom straks daadwerkelijk een keurmerk wordt voor gezond gefokte pups. Als rasvereniging is gezondheid al sinds jaar en dag onze prioriteit, en stellen wij in ons VFR hoge eisen hieraan. Fokkers die aan het VFR van de NSDTRCN voldoen, voldoen dan ook aan de fokeisen die de Raad per 1 oktober zal gaan stellen. Wij juichen deze ontwikkelingen toe, en zijn heel blij dat de Raad deze ingrijpende stappen heeft gezet!
Raad van Beheer
Website van De Raad van Beheer www.houdenvanhonden.nl
Raadar Fokker Special – houden van honden – december 2024
“Rol en verantwoordelijkheid Raad van Beheer en fokkers”.
Verklaring voldoen aan regelgeving
Het beleid gaat worden dat je als fokker verplicht een verklaring moet afgeven. Bij de dekaangifte moet je straks verklaren dat de beoogde fok voldoet aan de geldende regelgeving en uitvoeringsvoorschriften. Dat geldt dan voor alle rassen en alle nesten.
Ingangsdatum verklaring
De officiële ingangsdatum voor het tekenen van de verklaring is 1-1-2025.
Die benodigde verklaring wordt nu ingeregeld op onze website MijnRvB.nl. Door een ‘vinkje’ te zetten activeer je de verklaring. Pas dan wordt de stamboomafgifte procedure voor dat komende nest in behandeling genomen. Consequentie is wel, dat als je de verklaring niet geeft, er in dat geval voor dat nest geen stambomen komen.
Fokken zonder verklaring
Als je de verklaring niet geeft nemen we de dekaangifte niet in behandeling en stopt op dat moment het proces. Daarop zijn geen uitzonderingen mogelijk.
Op verzoek heeft de RvB de regels betreffende “Stamboomnamen van honden, wat wel- en niet mag” overzichtelijk op papier gezet.
Klik HIER voor het document!
Klik HIER voor meer Raad van Beheer nieuws